Proč je dnes tak těžké nabrat ajťáka? Tahle 4 řešení vám je pomůžou najít

Najmout experty na IT je těžké už dnes. A v příštích letech to bude ještě těžší. Digitalizace všech oborů podnikání se zrychluje a na trh práce zdaleka nepřichází tolik nových odborníků, kolik by firmy potřebovaly.

Nábor IT specialistů

1. Nastupují slabší ročníky

Je zřejmé, že v nadcházejících letech se personalisté budou rvát o ještě menší počet lidí v IT. Na trh práce totiž z vysokých škol přichází méně absolventů. Dle dat ČSÚ nejslabší ročníky právě nastupují na VŠ, takže za pět let objem absolventů klesne. Nové krve tedy bude nadále ubývat.

2. Otevřel se globální pracovní trh

V době koronaviru se navíc rozšířila a osvědčila práce na dálku. Firmy z bohatších zemí (které také bojují s nedostatkem IT specialistů) se proto snaží lovit lidi i u nás a zaměstnávat je z domu. To jsou dva hlavní důvody, proč je nábor ajťáků obtížný.

3. Mohou si vybírat

S lidmi, kteří si můžou práci vybírat, si musíte sednout nejen ve mzdovém očekávání a pracovních kompetencích, ale i ve firemní kultuře, seberealizaci a osobnostním zapadnutí do týmu. U ajťáků (a zvlášť u vývojářů) k tomu navíc patří shoda v užívaných technologiích. Kandidáti chtějí vědět, v čem se u vás vyvíjí aplikace, jaká je vývojová metoda a jaký tech stack vaší firmy.

Techloop.io už od začátku myslí na vzájemnou kompatibilitu firmy a kandidátů. Filtrovat si je můžete dle požadovaných technologií a pak napřímo vybrané oslovit s konkrétní nabídkou.

4. Poptávka meziročně roste

Technologické firmy rostou a zároveň se digitalizují i firmy s tradičními produkty, jako jsou restaurace a maloobchod. Dle dat největšího portálu práce jobs.cz se počet inzerátů na IT pozice meziročně zvyšuje a dá se očekávat podobný trend i do dalších let. Ostatně tomu nasvědčuje i náš výzkum z léta 2021 – na otázku „Co plánujete za dlouhodobé změny“ byla nejčastější odpověď ze strany firem „Vyšší digitalizace interních procesů“. V oboru také kvůli nedostatku kandidátů nadstandardně rostou mzdy – podle ČSÚ se zvedly mezi léty 20/21 v IT sektoru o 12 %.

Jak z toho ven?

I když nábor IT specialistů nepatří těm k nejjednodušším, pár rad, jak si pomoci, pro vás máme:

  • Připravte se na větší flexibilitu toho, co po kandidátech chcete. Zejména u juniorů jděte spíš po nadšení a potenciálu než hotových dovednostech a schopnosti efektivně psát kód dva měsíce po nástupu.

  • Investujte do rozvoje talentů a pracujte na něm interně u vás ve firmě. Pořádejte bootcampy, zaveďte mentoring. Nečekejte, že vám hotové lidi vychová škola anebo jiná firma. Buďte sami aktivní.

  • Naučte se využívat Techloop.io. Najdete na něm juniory (u kterých je opravdu dobré rozvolnit očekávání) i seniory (ty je ovšem těžší nalákat). Výhodou této databáze 17 000 ajťáků je filtrování. Zadáte požadované technologie, jazyky a plat a vyjedou vám konkrétní IT profesionálové, které můžete oslovit.

  • Rozšiřte do budoucna své představy o tom, jak má IT kandidát vypadat, a dejte si pozor na předsudky. Ajťák už dávno není pětadvacetiletý nerd, který chce sedět celé dny ve sklepě. Čím dál častěji do oboru přichází také po rekvalifikaci, ať už jde o maminky na mateřských, či lidi středního věku. Obzvlášť pokud dokážete nabídnout částečné úvazky, hledat mezi osobami s postižením, cizinci a uprchlíky, otevře se vám další velký zdroj kandidátů.

Kdo dokáže hledat na místech, která ostatní pomíjejí, ten má šanci své IT potřeby naplnit. A kdo to neudělá, může brzy zjistit, že v tomhle náročném oboru brzy nemusí najít vůbec nikoho.

Další tipy, jak aktivně oslovovat kandidáty do IT, najdete v angličtině na blogu Techloopu.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0