3 příklady z praxe, kdy se vyplatily firemní průzkumy

Když nechceš vědět, neptej se. Zjišťovali jsme zkušenosti společností, které naopak vědět chtějí a prostřednictvím nástroje na zaměstnanecké průzkumy Arnold mapují názory svých lidí. Pozitivní reakce potěší, negativní připomínky jsou důležitým impulzem ke zlepšení, komentují v Copy General, NAKITu a Marvinpacu. Co se u nich díky Arnoldovi změnilo?

Zaměstnanecký průzkum s Arnoldem

Arnold uspíšil rozhodnutí o stravenkách (Copy General)

Specialista na tiskové a grafické služby Copy General si nástroj na zaměstnanecké průzkumy vyzkoušel zatím jednorázově. V rámci úvodní aktivity rozeslal svým zhruba 175 zaměstnancům 3 konverzace během jednoho měsíce. Chtěl si otestovat, jak vše funguje, a vyzkoušet reakce lidí ve firmě na konverzaci s Arnoldem. Průměrná návratnost odpovědí byla kolem 75 %, tedy velmi slušná, přestože šlo o poměrně intenzivní průzkumy v krátkém čase.

„Arnolda jsme využili, aby dostal příležitost skutečně každý, kdo se bude chtít vyjádřit.“

Iva Hrůzová

Copy General

Formát Arnolda lidi bavil, protože je to něco jiného. Možnost anonymní konverzace využila jen třetina zaměstnanců, většina se nebála podepsat a byla velmi konkrétní ve svých komentářích. Firma je vítá jako cennou zpětnou vazbu a podněty ke zlepšení, z nichž některé hned realizovala.

Příklady konkrétních opatření na základě zjištění Arnolda:

  • navýšení hodnoty stravenek během krátké doby,
  • okamžitá drobná vylepšení pracovního prostředí,
  • zaměření se na možnosti dalšího vzdělávání zaměstnanců.

Arnold byl navíc užitečný v tom, že společnost získala témata, na kterých chce pracovat do budoucna. Všechny výsledky byly probrány s manažery týmů a poboček, zásadní bylo, aby lidé dostali zpětnou vazbu, jak průzkum dopadl a co bude dál. Dlouhodobým úkolem se stalo vzdělávání, o které zaměstnanci projevili velký zájem.

Co na průzkumech s Arnoldem oceňují firmy:

  • možnost otázek na míru dané společnosti,
  • práce s reporty, možnost distribuce napříč firmou podle potřeb,
  • snadnou spolupráci s manažery a liniovými manažery,
  • Arnold na nic nezapomene a dokáže včas zachytit i důležité drobnosti.

Arnold provází nováčky zkušební dobou (NAKIT)

V Národní agentuře pro komunikační a informační technologie (NAKIT) pracuje kolem 500 lidí. Rádi zkoušejí nové věci a loni v září, kdy nastupovalo poměrně dost nováčků, se rozhodli zapojit do onboardingu Arnolda. Během tří měsíců bylo jasné, že to dává smysl.

„V případě úvodního tréninku je u nás velká potřeba výstupy sdílet tak, aby o nich měli informace nejen přímí nadřízení, ale i ředitel sekce a v některých případech také ředitel celé společnosti. V tom se nám Arnold osvědčil.“

Eva Šimáková

NAKIT

Ve spolupráci s LMC si průzkumy a reporting upravili podle svých potřeb a dostávají tak maximálně užitečné výstupy. Do práce s Arnoldem se postupně zapojuje čím dál více manažerů, a to do té míry, že s ním sami aktivně pracují. Díky reportům dostanou přímo konkrétní odpovědi a mohou včas zaznamenat, že něco není úplně v pořádku.

Co ukázal průzkum Arnolda:

  • noví kolegové mohou mít větší problém sdílet negativní pocity či potíže, které standardní postupy neodhalí,
  • nováček někdy nezná všechny kolegy, které potřebuje ke své práci,
  • pro některé začínající kolegy může být těžké naladit se na pracovní tempo,
  • řadu věcí lze snadno napravit během onboardingu díky tomu, že je firma včas podchytí.

V takto velké firmě, kde se všichni neznají, pracují i na dálku a nepotkávají se u kávovaru, se Arnold ukázal jako užitečný pomocník.

Co na průzkumech s Arnoldem oceňují zaměstnanci:

  • zájem firmy o jejich názory,
  • neotřelou formu průzkumu,
  • vyplňování je snadné, intuitivní a rychlé,
  • možnost anonymity (ale většinou se nebojí otevřenosti),
  • dobrovolnost.

Vyladění firemní komunikace včetně zahraničních poboček (Marvinpac)

Skupina Marvinpac zajišťuje obaly a co-packing na míru. V ČR má kolem 200 zaměstnanců, celkově jde v rámci holdingu zhruba o 500 pracovníků. Aby měli ve firmě přehled, jak jsou lidé spokojení, vyzkoušeli před rokem a půl průzkum s Arnoldem.

„Zjišťovali jsme spokojenost zaměstnanců a měli jsme ohlasy na Arnolda coby skvělý nástroj, ze kterého firma získává relevantní data.“

Barbora Bydžovská

Marvinpac

Začali na české pobočce, průzkum pak opakovali na ostatních pobočkách v Itálii, Francii a ve Švýcarsku. Nyní Arnolda využívají například i v rámci onboardingu. Do práce s tímto nástrojem se od počátku zapojují manažeři a linioví manažeři, kteří jsou i spolutvůrci průzkumů a určují, jakou zpětnou vazbu chtějí od zaměstnanců získat. Společnost reaguje na zjištění předchozích průzkumů a podle toho upravuje následující dotazování.

Co firmě přinesla zjištění Arnolda:

  • Na základě průzkumu spokojenosti vylepšili interní komunikaci, šli do detailů jednotlivých týmů a efekt ověří v dalším průzkumu.
  • Díky získaným datům se zaměřili na výši mezd a spokojenost lidí v tomto směru.
  • Okamžitě řeší konkrétní palčivé věci, na které průzkum ukáže.

„Výsledky vidíme v reálném čase. Pokud v průběhu průzkumu narazíme na palčivý problém, můžeme věc hned řešit s vedoucím týmu a okamžitě zareagovat téměř v tu samou hodinu.“

Jiřina Jelínková

Marvinpac

Aktuálně již připravují nová témata, například vyhodnocení tréninkového leadership programu a hodnocení výročních pohovorů. U všech průzkumů myslí na to, že je zásadní dávat zpětnou vazbu zaměstnancům, aby viděli výsledky a opatření a aby věděli, že průzkumy mají smysl a reálný dopad.

Chcete Arnolda vyzkoušet i u vás ve firmě? Otestujte si ho zdarma a vyberte si z několika přednastavených témat, která z vašich zaměstnanců vytáhnou podněty, o kterých jste možná dosud neměli ponětí.

Tipy a doporučení zaměstnavatelů pro práci s Arnoldem

  1. Zvolte si vhodný druh předplatného, aby bylo možné upravit okruhy otázek na míru.
  2. Zohledněte počet zaměstnanců a charakter firmy, podle toho vybírejte témata.
  3. Zapojte manažery a liniové manažery již do přípravy průzkumů.
  4. Informujte předem, že tu je „nový kolega Arnold“, aby všichni měli představu, co je čeká a k čemu je to dobré.
  5. Vyhodnoťte výsledky, zapojte manažery napříč firmou a přijímejte konkrétní opatření.
  6. Dejte zpětnou vazbu zaměstnancům, seznamte je s konkrétními výsledky.
  7. Nekončete u jednorázové akce, pracujte s výsledky a posouvejte se dál.
 
Sdílejte