25 let v jedné firmě? Příběhy lidí, kteří pracovně nevyhořeli

Věrní zaměstnanci přispívají k dobré atmosféře v týmech, umí motivovat své kolegy a vtáhnout je do dění. Jsou těmi nejlepšími ambasadory značky a podílejí se na dobrých výsledcích společnosti. Přečtěte si 4 příběhy dlouholetých zaměstnanců a pohled firem, které si je dokázaly udržet.

Zaměstnanecká loajalita

Pracují nejméně dvě dekády u stejného zaměstnavatele, mají různé profese a osudy. Co mají společného? Nikdo z nich nezůstal na pozici, na kterou kdysi nastupoval, všichni se mohli v rámci firmy posouvat dát. A všechny jejich práce baví. I to můžete coby zaměstnavatelé ovlivnit.

Mezi lidmi mě to baví

Šárku Svobodovou můžete potkat v hypermarketu Albert Brno Vaňkovka. V prodejně si za 25 let prošla téměř všemi pozicemi. Dělala pokladní i personalistku, postupně se vypracovala až na manažerku prodejny. Baví ji totiž učit se nové věci a posouvat se dál. A hlavně – miluje svoji práci, i když se vzhledem k časové náročnosti později raději přesunula na aktuální post zástupkyně manažera.

A proč právě Albert? V prodejně je ve svém živlu, baví ji komunikace s lidmi, důležitá je pro ni také týmovost a má ráda, když se k sobě lidé chovají hezky. Šárka oceňuje také loajalitu a péči o zaměstnance. Kromě řady benefitů také za poslední roky lidem několikrát vzrostly mzdy. Váží si i toho, jak se firma staví k přírodě, a jejího přístupu v krizích, jako byl covid nebo osobní problémy kolegů.

Denisa Maternová Employee Experience Manager, Albert ČR
„Zaměstnance motivujeme například řadou benefitů zaměřených na podporu zdraví, fyzického i duševního. Osvědčuje se nám flexibilita práce, ať už jde o různé možnosti úvazků pro kolegy z prodejen, nebo možnost kombinovat práci z domova a kanceláře pro centrálu. Úplnou novinkou je spuštění programu mentoringu a rozvojových aktivit pro rodiče na rodičovské či mateřské dovolené. Pomáháme jim tak zůstat s námi i nadále v kontaktu a usnadnit návrat do pracovního života.“

Chcete vyladit fungování pracovních týmů, aby se lidé v práci cítili dobře a odváděli 100% výkon? Arnold sbírá data o spokojenosti zaměstnanců formou rozhovoru. Svěří se mu průměrně 70 % zaměstnanců.

Nechci se v práci nudit

Také Josef Jánoš, servisní technik u výrobce krbových kamen, si ve výrobě prošel téměř vším. Ve firmě začínal na montáži kamen, po roce přešel na údržbu, kde třeba i svařoval nebo vyjížděl k zákazníkům na reklamace. Posunul se na lakovnu, poté na lisovnu, kde strávil docela dlouhou dobu obsluhou CNC strojů. Nyní již 13 let působí v týmu zákaznického oddělení. „Práce je pestrá, pokaždé něco jiného, nenudíme se. Jsme dost často v terénu a jezdíme po celé ČR,“ popisuje. Neodrazuje ho ani to, že je často hromosvodem a první na ráně u zákazníků a uživatelů kamen, která třeba potřebují opravit.

Krizi se během mnoha let nevyhnul – souvisela zejména s někdejším nadřízeným, který zaměstnance přetěžoval až na úkor osobního života. „To jsem dal s kolegou výpověď, spíš demonstrativně, abych na situaci poukázal. Teď už je vše v naprostém pořádku,“ vzpomíná. Na Haas+Sohn Rukov oceňuje nejvíce zázemí rodinné firmy, komunikaci s vedením, na které se může kdykoliv obrátit, i to, že lidé dostávají informace o tom, co se ve firmě děje. Přečtěte si více o specifikách rodinné firmy.

Michaela Cintlová HR manažerka, Haas+Sohn Rukov
„Peníze jsou důležitá motivace zaměstnanců, ale pokud se bavíte dál, zjistíte, že pro spokojenost leckdy stačí poděkování a ocenění od nadřízeného. Pro někoho je zajímavá možnost podílet se na projektech, kde má volnou ruku, pro jiného časová flexibilita nebo příležitost podívat se díky služebním cestám do zahraničí... Já jsem pyšná třeba na to, že když je potřeba zvládnout nestandardní situaci, management se převlékne do montérek a přiloží ruku k dílu. Protože ví, že jsme všichni na jedné lodi.“

S úžasem sleduji, jak se pivovar mění před očima

V plzeňském pivovaru dnes působí jako vedoucí oddělení výroby Gambrinus, kdysi tu Jan Vondráček začínal coby operátor kvasničného hospodářství a postupně pracoval na pozicích biochemika, velínáře, vedoucího směny, mistra výroby a technologa. Baví ho pozorovat, jak se jeho obor a pivovar proměňují díky inovacím.

Když mluví o pivu, i tom nealkoholickém, je znát láska k profesi. I proto oceňuje asi nejvíc partu lidí, kteří své profesi rozumějí a dělají ji rádi: „Kolem sebe mám fantastické lidi a tým výborných odborníků. Oni mě tady drží,“ říká. Vítá také dobré možnosti vzdělávání a účasti na odborných akcích. Během let si zvykl, že jeho první cesta v rámci pracovního dne vždy vede mezi centrální velíny, mistry a technology. Klíčová je vzájemná důvěra, se kterou mohou zkoušet třeba nové technologie a posouvat dál sebe i kvalitu piva.

Radka Tichá HR oddělení Plzeňského Prazdroje
„Právě lidé jsou klíčovou ingrediencí úspěchu Prazdroje, a to zvláště když jsou u nás řadu let. Jednak znají svou práci, kolegy, firmu, předávají své zkušenosti nováčkům. Důležitější však je, že vytvářejí a udržují jedinečnou firemní kulturu. Motivujeme je nejenom zajímavými výzvami, inovativními projekty a inspirativní náplní práce. Jejich práci jim zpříjemňujeme i zajímavými benefity.“

Byla jsem první, kdo si vzal sabatical, překonala jsem krizi

Když u nás v LMC začínala jako externí produkťák při vývoji ATSka G2 (předchůdce Teamia), měla za sebou už několik pracovních zkušeností. Doba byla překotná, vznikaly nové profese a bylo možné „prolamovat bariéry“. Dáša Šimonová, dnešní HR Business Partner LMC, si myslí, že v současnosti již podobný postup není běžný. „Firma velmi rychle rostla a já jsem zakládala oddělení, která do té doby neexistovala,“ vzpomíná. Prošla týmy produktového vývoje i supportem a začala se v rámci firmy věnovat HR.

Lidé a nezaměnitelná firemní kultura jsou pro ni dodnes zásadní. Přesto byla první člověk ve firmě, který si vzal „job break“. Po 7 letech intenzivní práce měla pocit, že už prostě nemůže, uvažovala i o výpovědi. Dva měsíce volna pomohly začít s novým elánem. Pochybnosti přišly znovu po mnoha letech, kdy si nebyla jistá, zda má firmě ještě co nabídnout a zda firma něco dává jí. Ale opět se rozhodla zůstat, i když již dala přednost řadové pozici před manažerskou. „Je důležité nebát se odstoupit z manažerské role. A ne každá firma je natolik vyspělá, aby takovou změnu ustála a člověka podržela,“ říká.

Petra Smetáková People & Culture Director, LMC
„Fluktuace zaměstnanců je problematická nejen z pohledu vztahů, sociálních vazeb a ztráty kompetencí, která může být v některých případech až byznys ohrožující, ale jedná se i o záležitost velmi drahou. Ve většině budgetů personálních nákladů sice položku fluktuace jako samostatný řádek nenajdete, vyčíslit se však orientačně dá a jedná se o vysoké částky. Odchody srdcařů způsobují otřesy v týmech, odchody manažerů pak vedou k postupným odchodům zaměstnanců, kteří své šéfy, pokud jsou dobří, rádi následují. Snažit se udržet dobré lidi má proto velký smysl.“

Jak si udržet věrné pracovníky? Tipy dlouholetých zaměstnanců

  • Věnujte se zaměstnancům, aby se cítili být součástí týmu a vnímali, že i jejich zásluhou firma funguje.
  • Slušně je zaplaťte, myslete nejen na mzdu, ale i benefity.
  • Hlídejte atmosféru a dobré vztahy ve firmě, skvěle k tomu poslouží třeba průzkum spokojenosti s Arnoldem.
  • Dejte lidem možnost růstu a obklopte je odborníky.
  • Zapojte je do firemních aktivit, ať jde třeba o školení nováčků, nebo mimopracovní akce.
  • Na nic si nehrajte, chovejte se lidsky a s respektem. Dejte lidem svobodu v tom, co dělají. Většinou to chtějí dělat dobře.

 
Sdílejte