13 nejotravnějších vět, které v práci nikdo nechce slyšet… ale slyší

Někomu se ježí chlupy, jenom je zaslechne. Jiný je používá automaticky, ani neví proč. Tyhle refrény patří k pracovnímu folklóru, dobrý šéf nebo personalista by je měli ale omezit na minimum. Poznáte je?

Nejotravnější pracovní hlášky

„Vím, že máš spoustu práce, ale…“

Ano, obvykle spoustu práce opravdu máte. A jak to tak vypadá, ještě nějaká přibude. Ale co byste pro kolegy neudělali. A navíc, vždy může být hůř. Nejhorší forma téhle věty totiž je: „Vím, že jsi na dovolené, ale…“

„To budeš mít za chvilku! Je to práce maximálně na 10 minut.“

NIKDY to není práce na deset minut. Většinou trvá minimálně půl hodiny, následné komentáře, opravy, dodělávky a hodnocení pak dohromady půl dne. Není nad to, když náročnost úkolu odhaduje někdo, kdo vůbec nerozumí tomu, co všechno je k jeho dokončení potřeba.

„Ty se v tom prý vyznáš!“

Touhle větou hledá zoufalý kolega oběť, na niž by hodil úkol, který má správně svěřit odborníkovi. Třeba když mu nejde zprovoznit kávovar nebo potřebuje odvirovat počítač.

„A to je podle tebe v pořádku?“

Tohle je šibalská šéfovská ťafka, která má vzbudit dojem, že váš úsudek není z nějakého důvodu v pořádku. Tenhle zlozvyk je bohužel tak rozšířený, že si vysloužil speciální termín „gaslighting“.

„Nechoď za mnou s problémem, přijď za mnou s řešením.“

Ať už tuhle frázi používá kdokoli, přečetl si ji nejspíš v hodně špatné manažerské příručce někdy z roku 1993. Navíc čím výše postavený člověk je, tím větší je pravděpodobnost, že za ním budou kolegové chodit s prosbou o radu. A je to vlastně žádoucí.

„Potřebuju to ASAP! Ideálně hned.“

Skoro nikdy to nejde. Víte to vy, ví to šéf, vědí to všichni. A stejně tahle věta zaznívá neuvěřitelně často.

Otravné věty u vás v práci neříkáte? Dejte to vědět světu a nováčci se k vám pohrnou. Abyste v CVčkách neměli chaos, pomůže Teamio PRO. Teď si ho můžete vyzkoušet dokonce 30 dní zdarma.

„Bude to tak, protože jsem to řekl/a!“

Tady někomu došly argumenty... Jinými slovy: Nevím, proč to tak má být, a je mi to teď samotnému trapné.“

„Je to na tobě, všichni na tebe spoléháme.“

Ve firmě by úkoly neměly ležet na bedrech jednotlivců. Existují sice vzácné výjimky – třeba když se kope rozhodující penalta ve vnitrofiremním fotbálkovém turnaji. Ale i v takovém případě je ta hláška spíš na škodu.

„Takhle to nejde. Zkuste to jinak.“

Jestli dělám něco špatně, tak bych radši slyšel, jak to dělat lépe. Obecné komentáře k práci bez jasné výtky a zadání, kam věc posunout, jsou feedbackový mor.

„Zvládl to Mirek, tak to zvládneš taky.“

Zdravá soutěživost nemusí být od věci, ale tahle věta v případě neúspěchu vzbudí hlavně pocit méněcennosti. A ten do práce nepatří.

„Kdybych chtěl znát tvůj názor, tak se tě na něj zeptám.“

Jinými slovy: „Máš pravdu, ale nehodlám to přiznat.“

„Ber to jako výzvu.“

Vím, že ti dávám nezvládnutelný úkol, ale když selžeš, bude to na tobě.

„Všechno se dozvíte, až bude pravá chvíle.“

Málokterá věta dokáže tak krásně vzbudit strach celého týmu, vyvolat nedůvěru mezi zaměstnanci a vedením a zároveň spustit lavinu nezastavitelných drbů. Gratulujeme!

 
Sdílejte