13 náborových přežitků, které nemají co dělat v žádné firmě. Zatočte s nimi jednou provždy
Kandidátek a kandidátů na volná pracovní místa je jako šafránu. Tak si je v náboru zbytečně neodraďte něčím, co už by mělo být minulostí. Vytipovali jsme nejčastější náborové zlozvyky a nešvary, které lidi zaručeně odradí. Podívejte se, jestli se některé z nich nedějí i u vás.

1. Inzeráty jako přes kopírák
Pokud lidem budete odpovídat s týdenním zpožděním, nemůžete se divit, že si najdou práci u někoho jiného. Odpovídat jim rychle a včas je i ve vašem zájmu. Kandidáti tak budou mít pocit, že je nábor více partnerský a že v něm netahají za kratší konec provazu.
I když vám kandidát svým profilem nevyhovuje, neznamená to, že neocení zpětnou vazbu. Díky ní se totiž může něco naučit i do budoucna, což v jeho očích jen posílí vaši značku zaměstnavatele. Pokud nevhodných kandidátů máte tolik, že nezvládáte odpovídat každému zvlášť, nastavte si automatické odpovědi. Dnes už není nic snadnějšího a odpovíte pak doslova na pár kliknutí.
Jakmile v inzerátu není uvedená mzda, řada lidí se jím vůbec dál nebude zabývat. A to obzvlášť u zlatých či vyšších bílých límečků. I u modrých však jde nejčastěji o rozhodující faktor při výběru zaměstnání, proto se ji vždy snažte uvádět, nebo alespoň rozmezí. V podstatě platí, ať mzdu uvádíte vždy, kdy to jde.
Na mnoha místech dávají smysl úkoly, na nichž kandidát prokáže schopnosti práce na dané pozici. Například u markeťáka, který se bude komunikací zabývat, dává motivační dopis a úkol docela dobrý smysl. Pokud ale nabíráte recepční a budete ji nutit do detailně sepsané motivace, zvažte, zda je to opravdu třeba. A pokud to není nutné, zbytečné kroky ve výběrku eliminujte.
Obzvlášť u vícekolových výběrek zvažte, jestli na některé z nich nestačí videohovor. V době, kdy se home office stává standardem, se i první kolo pohovoru dá zvládnout online.
Kde se vidíte za 5 let? Proč bychom si měli vybrat zrovna vás? Z podobných otázek se dozvíte předem nachystané odpovědi a výsledný dojmem pro kandidáta bude nuda a nedostatek zájmu. Raději dejte otázkami najevo skutečný zájem a podpořte jimi kolegiální atmosféru na pohovoru. Pokud i vás svazuje formální prostředí, neveďte pohovor v zasedačce, ale klidně třeba ve firemní kavárně. Ke klišé se člověk často uchýlí z nervozity.
Je samozřejmě potřeba, aby nováčkům seděla firemní kultura, zapadli do týmu a do toho, jak organizace funguje. Ale i ten, kdo nesedí na první dobrou, ať už věkem, vzhledem, zázemím, nebo čímkoliv jiným, může být pro firmu přínosný, protože do ní vnese jinou perspektivu, umožní rozvíjet diverzitu a chápat tak i různorodou klientelu.
Zapomenout v honbě za novými talenty na stávající zaměstnance a na jejich kariérní vývoj je hřích. Cestou, jak to změnit, jsou interní výběrová řízení, do kterých se mohou hlásit lidé, kteří se chtějí v rámci firmy posunout na jinou pozici. Nemusí jít jen o vertikální pohyb, tedy od juniorních pozic k seniorním se stejným záběrem, ale i horizontálně, k jinému typu práce. Pokud vaše lidi úplně zazdíte, hrozí, že vám při potřebě změny odejdou.
Doporučené

Hledáte náhradu za odcházejícího zaměstnance? Nehledejte jeho kopii, a především ne v oblasti IT

Propouštění zaměstnanců v 5 praktických bodech. Jaké máte možnosti a jak ho zvládnout i emočně?

Velký rozcestník: s námi naberete dělníka i vývojáře s 10 lety zkušeností

Slovníček IT pojmů. Vše, co byste měli znát, než se pustíte do náboru vývojářů
